על הגזע אירדייל טרייר

במאמר הבא נדון על גזע האירדייל טרייר, ההיסטוריה שלו, על האירדייל במלחמות, מבנה כללי של האירדייל ומצב הגזע בארץ.

אירדייל טרייר Airedale Terrier (זו ונוס למי שלא מזהה)

האיירדיל טרייר (אנגלית Airedale Terrier) הוא כלב בית מקבוצת הטריירים.

היסטוריה של הגזע

מקורו של האיירדייל באמצע המאה ה-19 בעמק אייר שבחבל יורק (יורקשייר) שבאנגליה. הגזע החדש פותח למטרת ציד ארנבות, גיריות ולוטרות, החיות בקרבת מים.

שורשי הגזע מתחילים בכלב האוטרהאונד, גזע שכמעט נכחד. אלה כלבי ציד גדולים בעלי פרווה זיפית אפורה, שהתמחו בעיקר בציד במים. הזדווגויות בין שני גזעי כלבי הציד הביאו לצאצאים בעלי יצר ציד מפותח וידידותיים מאוד כלפי האדם. הייתה להם גם פרווה קשה, המתאימה לציד בתוך צמחייה סבוכה על גדות נהרות. הציידים האנגלים התחילו לזווג בין הצאצאים במטרה לחזק את התכונות הרצויות. התוצאה הייתה כלב בעל רגליים ארוכות ומהירות ותכונות של צייד. בהדרגה שודרג הגזע והותאם לציד חיות גדולות יותר, כמו זאבים וחזירי בר. משתמשים באיירדייל טריירים (בקבוצה) אפילו לציד אריות.

ציד לוטרות 1907 בתמונה הכלבים הם מסוג אוטורהאונד אבל גם אירדייל טרייר היה משתתף
צייד לוטרות 1933 אפשר לראות את הטרייר ביחד עם 2 כלבי ציד
אוטורהאונד כיום, גזע שכמעט נכחד, בהערכה גסה יש כיום 600 פרטים בכל העולם.
עקב חוכמתם היו משתמשים באירדייל טרייר גם לציד, בתמונה 2 אירדיילים אחרי ציד מוצלח (מבחינתם) של דב
גורי אירדייל טרייר בשנת 1920
נשיא ארה"ב הרדינג עם כלבו לאדי בוי שכמובן הוא אירדייל טרייר

האיירדיילים הראשונים היו שונים מאוד מאלו של היום: היו להם אוזניים כבדות, ראש גס, עיניים קטנות מאוד, פרווה זיפית יותר, מבנה גוף מסיבי יותר, והם גם היו חסרים את השפם והזקן ה"איירדיילי" הטיפוסי. את הציידים עניינו מזג הכלב ויכולת העבודה שלו, ולכן היה שוני רב במראה החיצוני בין הכלבים. רק כשנכנסו לתמונה מגדלים מדרום אנגליה, שהתעניינו בגזע ככלב תערוכות, הושם דגש גם על שיפור המראה החיצוני של הגזע.

רעם Thunder, הינו כלב מסוג בינגלי טרייר Bingley Terrier שהוא האב המייסד של גזע האירדייל טרייר
אוטורהאונד (צייד לוטרות) אחד מאבותיו של האירדייל טרייר
אירדייל טרייר בשנת 1890
אירדייל טרייר ושמו ג'רי מאבות האירדיילים בני זמננו שנת 1893
אירדייל טרייר שנת 1910 הציור מתוך עטיפה של קופסת סגריות

אירדייל טרייר ושמו ג'רי מאבות האירדיילים בני זמננו שנת 1893

אחד משמותיו הראשונים היה "טרייר המים". בהמשך כונה גם "בינגלי טרייר", על שם העיירה בינגלי בבריטניה, בה היה נפוץ מאוד. רק ב-1886 קיבל לבסוף את שמו הנוכחי – איירדייל טרייר, צירוף המילים "אייר" – שם נהר ביורקשייר, ו"דייל" – עמק באנגלית. ב-1892 נוסד מועדון האיירדייל טרייר הראשון, והגזע הפך לאופנתי בקרב אנגלים משכבות מבוססות.

במלחמות

במלחמת העולם הראשונה התגלה הגזע כשליח מצטיין להעברת הודעות. האיירדיל שירת גם בצבא הרוסי כקשר, ובחיל ההנדסה. הוא אולף לרוץ ולמשוך אחריו כבלי טלפון בשעת הקרבות או לשאת על גבו תיק עזרה ראשונה, לחפש פצועים בשדה הקרב, להשאיר להם אמצעי עזרה ראשונה, ולרוץ להזעיק עזרה.

גם בימי מלחמת העולם השנייה עבדו איירדיילים כמעט בכל רחבי אירופה. בתפקידים דומים. השימוש באיירדיילים בלוחמה נגד טנקים היה רעיון חדש, שפותח ברוסיה בזמן המלחמה. הכלבים, אשר נשאו על גבם תיקים מיוחדים עמוסים בפצצות, אומנו להתקרב לטנקים, לזחול תחתיהם, להסיר מעל גבם את הפצצות ולברוח. בדרך זו הושמדו טנקים רבים של האויב. עם שוך הקרבות הסתבר שהגזע האמיץ כמעט ונכחד מאירופה. הגזע ניצל מהכחדה בזכות מאמץ ניכר שהושקע בבריטניה, ללקט את האיירדיילים הבודדים שנותרו ולהרבות אותם.

לאחר המלחמות, הפך האיירדייל לכלב השירות העיקרי של משטרות רבות באירופה, עד שהרועה הגרמני תפס את מקומו.

אירדיילים גם אומנו לחבוש מסכות גז, מלחמת העולם השניה
אנדרטה למען האירדייל טרייר תחנך בקרוב East Haven Beach Area in Angus, Scotland למען האירדיילים ממלחמת העולם הראשונה
אירדילים ממלחמת העולם השניה
אירדילים ממלחמת העולם הראשונה
אירדייל מתפקד כשליח בחזית במלחמת העולם הראשונה
אירדייל לצד רועה גרמני בחזית במלחמת העולם השניה
אירדייל טרייר עם מפציץ מהיחידה ה305 של הצבא הבריטי, כן הוא טס עם המטוס כמעט את כל הגיחות
אירדייל בחזית עם הצבא הפיני במלחמת העולם השניה
אירדייל טרייר באימון בברטניה במלחמת העולם השניה

מבנה כללי

סמלי ההיכר של האיירדייל טרייר הם הזקן והשפם, שבזכותם הוא מזכיר שנאוצר גדול. לכלב גוף שרירי, גב קצר וחזק, חזה צר ועמוק וכתפיים ארוכות. הרגליים הקדמיות שלו ארוכות יחסית לטריירים אחרים, ישרות ומאוד שריריות. כפות הרגליים קטנות ומרופדות. האוזניים קטנות, מקופלות בצורת V, ומכוונות לצדי הראש ולא קדימה. העיניים כהות וקטנות. האף שחור ולא קטן מדי. הפרווה זיפית, קשה ועבותה, ומכסה את כל הגוף. יש לו גם פרווה רכה יותר בבטן. הראש והאוזניים, הרגליים, החזה והחלק התחתון של הגוף בצבע חום. החלק העליון של הגוף מהצוואר ועד הזנב – שחור. לעתים מופיעים כתמים לבנים על החזה, לפי החוקים החדשים של ה FCI אסור לקצוץ לאירדייל טרייר את הזנב, הקיצוץ היה נעשה בחוליה השלישית מהזנב, כלב עם זנב קצוץ לא יוכל להשתתף בתערכות ומכאן לא יוכל להרביע, למרות זאת באנגליה כלבים שמוכחים ככלבי עבודה/ציד יש אישור לקצוץ להם את הזנב (על מנת שיבלוט כאשר הכלב צד ונמצא בתוך צמחיה)

הגובה הממוצע של כלב זכר הוא 58 – 61 ס"מ. של נקבה – 56 – 59 ס"מ.

תוחלת החיים ממוצעת של איירדייל היא 10 – 13 שנה, אך ידוע גם על איירדיילים שהגיעו לגיל 17. אחת הדרכים לזיהוי איירדייל זקן היא הלבנת הזקן.

הכלבות ממליטות בקלות. בהמלטה ממוצעת נולדים 8 – 11 גורים.

הגזע בארץ

האיירדיילים הראשונים הגיעו לארץ בזמן המנדט הבריטי, אך במשך שנים רבות נותר הגזע באלמוניותו, עד לעלייה מברית המועצות לשעבר בשנות ה-90.

אירדייל טרייר בספורט כלבי מסוג IPO בתמונה הכלב ‏‎Cocky Skywalker Heritage of Nessland‎‏.
אירדייל טרייר הינו גזע אתלטי והוא משתתף בספורט כלבי, בתמונה פאדמה משתתפת באימון אג'יליטי
נסלנד 2006
סוניה 2014
סוניה 2014

נלקח בחלקו מויקיפדיה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *