אירדייל טרייר ככלב צייד, האומנם?

המאמר הזה נכתב לאחר שוטטות במרחבי האינטרנט כדי למצא תמונה של אירדייל טרייר עם גירית בפה (למאמר אחר) והגעתי לדף הבא "אירדייל טרייר הוא כשלון"
כוונת כותב המאמר היתה שאירדייל טרייר אינו יכול להיות כלב צייד למרות שגודל במקור להיות צייד גיריות, לוטרות, מכרסמים קטנים ונמיות, כן הוא חכם ואינטליגנטי אבל לטענתו אין לו את היצר החייתי שמצפים מכלב צייד.

אירדייל עם ארנב בפה, הוא צד אותו לבד

הוא משווה אותו לפוינטר גרמני, בול-טרייר, וירמיינר ועוד המון כלבי צייד וטוען שלהם יש יצר כל כך חזק שלדוגמא : פוינטר אחד יעשה עבודה של 3 טריירים, הוא לטענתו אף פעם לא ראה אירדייל שנעץ את השיניים בחיה מתוך תאווה להרוג, הוא לא ראה אירדייל שקרע בשר של חיה, כל אירדייל שיצא לו לראות יעמוד בצד וינבח או ישמש כפתיון על ידי זה שהוא יברח מהחיה, הוא מביא ציטוטים ותמונות מתוך בלוגים של ציידים אחרים שטוענים את אותו הדבר.
לטענתו אירדייל טרייר שהוא כלב גדול יכול לצוד בקלות עכברים וחולדות (מספיק שהוא ישב עליהם לטענתו) , הוא טוען שאירדייל לא יצוד גירית, ואפילו יברח, שלא לדבר על חיות גדולות יותר, הוא חוזר וטוען שיצר הצייד עובר בגנטיקה של הכלב, ולאירדייל פשוט אין את זה.

בארה"ב הצייד הינו ספורט מפותח מאוד, וזו גם עוד אחת מהדרכים לדלל את אכלוסיית חיות הבר, לכל צייד ניתן רישיון לצוד, ברשיון זה מוגבלים מספר חיות הבר שאותם הוא יכול לצוד בעונת צייד אחת, הרשויות מודעות לכמות הרשיונות שניתנות לציידים וכך מתאפשר דילול של החיות ללא הכחדה של החיות. (בארץ מתבצע דילול של חיות בר על ידי ציידים מקצועיים, בארה"ב מכיוון שזה ספורט גם חובבנים יכולים לצוד)
הציידים צריכים כלבים בעליי יצר צייד חזק מאוד, כלבים ש"רואים דם בעיניים"
במאמר שלו הוא מביא המון עדויות ותמונות, אין לי כוונה לתרגם את המאמר ואתם מוזמנים לקרא את המאמר "אירדייל טרייר הוא כשלון"

לאחר כל ההקדמה הזאת, תהיתי… אולי באמת היצר של האירדייל הוא לא כמו שחשבתי, אולי באמת האירדייל אינו צייד, אולי יצר הצייד של האירדייל של ימינו אינו כמו היצר של אבותיו,
הרי כל אחד שמחזיק אירדייל בביתו מכיר את היצר החזק הזה שיש לאירדייל, כאשר עוברים ליד קיפוד, שועל או חתול. את היצר הזה אנחנו מתעלים לספורט כלבי בקלות, יעידו גם כל מי שמשתתף בספורט כלבי עם אירדייל.
הטענות שלו נראו לי מוזרות אבל אני לא צייד, אז יצאתי לחפש עדויות ברחבי האינטרנט, לטוב ולרע (ועדיין לא מצאתי תמונה של אירדייל מחזיק גירית בפה 🙂 )
ועוד דבר חשוב, אם תמונות\סרטים של צייד חיות/דם קשים מידי בשבילכם אנא עברו עכשיו לדף הבית


עדות מס' 1. אירדייל טרייר יוצא לצייד עם בעליו, הוא מתפקד כרטריוור, מוצא ומבריח את הפסיון על מנת שבעליו יירה ברובה ויהרוג אותו, לאחר שהפסיון נפל על הרצפה האירדייל מביא אותו לבעליו, בסרטון אפשר לראות גם קצת מאימוני האילוף של הכלב


עדות מס' 2: אירדייל טרייר לוכד עכברים, מתוך מבחן של Barn hunt שזה יותר ספורט שמשלב בתוכו צייד (למתענינים בספורט הזה לחצו כאן) , אבל אפשר לראות את ייצר הצייד של הכלב.


עדות מס' 3: אירדייל טרייר שולף דביבון מערימת קש, אומנם זה לא כלב שאומן לצוד אבל אפשר לראות שהכלב לא מפחד מהדביבון והוא שולף אותו בקלות, אבל הוא אינו הורג אותו בסופו של דבר.


עדות מס' 4: אירדייל טרייר הורג דביבון (נחשב כטפיל בהמון מקומות בעולם), הסרטון הבא הוא לא קל לצפיה, אפשר לראות בו דביבון בתך כלוב שמשמש פתיון על מנת ללמד גורי אירדייל מי הניצוד ולגרות את ייצר הצייד, אני שם כאן את הסרטון הראשון מתוך 3, בסרטון הראשון הדביבון בתוך כלוב וגורי האירדייל תוקפים ומגלגלים את הכלוב, בסרטון מספר 3 משחררים להם את הדביבון מהכלוב, מיותר לומר שזה לא נגמר לטובת הדביבון, לסרטון השלישי לחצו כאן
סרטון זה והשלישי קשים לצפיה 


עדות מס' 5: אירדייל טרייר עוזר בצייד פסיון, זו הפעם הראשונה שרופוס (אירדייל טרייר בן 1.3 שנים) יוצא לצייד עם בעליו, הוא מתפקד כרטריוור


עדות מס' 6: אירדייל טרייר שולף קיפוד מתחת לערימת עצים, טוב מי לא מכיר את זה… זה משהו שאפילו לי יצא לחוות עם האירדייל הראשון שלי אשר היה עובד איתי בשדות מטעי האבוקדו בקיבוץ, קיפודים היו הפטיש שלו, הייתי צריך להוציא לו אותם מהפה וזה היה די קשהעדות מס 7: אירדייל טרייר צד חזיר בר, אומנם לא לבד אבל רואים כאן את התעוזה ויצר הצייד של האירדייל הזה, סרטון זה קשה לצפיה


מסקנה:  מכיוון שאני לא צייד אני לא יכול לתת עדות מדרגה ראשונה אבל ניתן למצא באינטרנט המון סרטים ותמונות של אירדייל טריירים כציידים, כמביאי צייד, ציידי ציפורים, חזירי בר, דביבונים, ומכרסמים אחרים כך שזה לא חד משמעי, יתכן ומה שהבחור טוען נכון חלקי או שהאירדיילים מאותו מגדל אינם מתאימים לעבודה הזאת, הוא צייד והוא בטוח יודע מה הוא רוצה ויש לו נסיון עם גזעים אחרים כך שיש לו גם למה להשוות.
היו לי אירדיילים בעברי, לכולם הייצר היה גבוהה, אחד מהם היה צד קיפודים על בסיס קבוע, מה שאני יכול להגיד על הגזע הזה שהוא לא מפחד מכלום, וזה יכול לעשות אותו לצייד מעולה, יתכן שהוא חושב לפני שהוא נותן לאינסטיקטים שלו לקחת שליטה עליו.
לדעתי, עדיף שלא יהיה צייד ויהיה יותר כלב מאוזן, בסה"כ רוב האירדיילים אינם צריכים לצוד, ואנחנו רוצים אותם ביתיים, חביבים, מצחיקים וטובים לאנשים ולסביבה.
בכל מקרה נשמח לשמוע את דעתכם, כאן למטה, בתגובות.

One Reply to “אירדייל טרייר ככלב צייד, האומנם?”

  1. יש לי ספר גדול ברוסית שנקרא ״אירדייל טרייר״ שמתאר נרחבות את ההיסטוריה של הגזע. את הגזע פיתחו האנגלים במיוחד לצייד של חולדות וגיריות. לאנגלים אפילו היה מנהג לעשות תחרויות בין אירדיילים. הם היו מתאספים משפחות על גדות נהר, מחזיקים את הכלבים. משחררים את החולדות ולאחר מכן בתיאום משחררים את הכלבים. החולדות היו רצות למים בניסיון נואש לברוח מהכלבים, המנצח היה הכלב שצד את החולדה מתוך המים. בנוסף, מטרת האירדייל הייתה להרוג את החולדה/גירית ולהשאיר אותה במקום, זאת אומרת בניגוד לגזעים אחרים אירדייל לא היה צריך להיות מכוון- אדם, לא הייתה דרישה ממנו לעבוד בתיאום מלא עם הבעלים ולהחזיר את הצייד חזרה לבעלים אלא רק לעשות את עבודתו, לכן הם מאוד עצמאיים ודורשים אילוף קפדני.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *