אירדייל טרייר – האם אתה מחפש אתגר בחיים

האם אתה מחפש אתגר בחיים? האם אתה נהנה ממשחק מוחות מול יריב אינטיליגנטי? האם אתה אוהב שמתעלמים ממך?
קח לעצמיך אירדייל טרייר

רוב המאמרים על גזע האירדייל טרייר מתרכזים בגידול, טיפול וטיפוח הפרווה , כן, הם הטריירים הגדולים ביותר שקיימים, כן, הם הוכלאו מטריירים קדומים וגם כלבי ציד, אבל רוב המאמרים לא יספרו לכם שהכלבים האלה הם בחלקם חתולים.
אתם מכירים את האמרה הישנה על חיות המחמד : "כלבים מגיעים כאשר קוראים להם, חתולים מקבלים את המסר והם יחזרו אליך כשיהיה מתאים להם", טוב המשפט הזה היה צריך להכתב עבור חתולים ואירדיילים, לכלבים האלה מרכז תשומת הלב אינו בהכרח בני האדם.
אנשים שחושבים שזהו כלב ליטופים והתקרבלויות שימו לב, הכלבים הללו מאוד עצמאיים, ויעשו או לא יעשו את מה שתאמר להם לפי הבנתם ומה ייצא להם מזה, לא אחת קראתי שהם "סרבנים בכוונה תחילה", כן, זה די מדויק.

אירדיליים שידועים כעקשנים נדרשים באילוף מתמיד ומתמשך וגם סוציאליזציה עם כלבים אחרים, ללא זה הם יתעמרו בבעלים לא עקביים, כבר ראיתי בעלים של אירדייל טרייר שהיו רכים מידי או שלא רצו לחנך אותם, והכלבים היו משוגעים.

האירדייל הנוכחי שלי, קאסי שמה, היתה גורה מהגיהנום, היא כל הזמן קפצה, נשכה, עלתה על אחרים, נבחה ועוד… היא לא הכלבה הראשונה שלי וגם לא האירדייל הראשון שלי אבל היא היתה הרבה יותר ממה שציפיתי, קראתי ספרים, התייעצתי עם מומחים וגם כבר נואשתי וחשבתי למסור אותה אבל לבסוף התמקדתי על אילוף יום  יומי ועקבי, היא הפכה להיות הכלבה הכי טובה שהיתה לי עד היום, אבל גם לאחר שנים של אילוף לפעמים היא תסתכל אלי מעבר לכתף וכאילו תאמר "את רוצה שאני אעשה, מה?" בפעמים אחרות היא פשוט תלך ממני כאילו אומרת לי "דברי אל הישבן".
אם אתה מחפש כלב שישכב לרגלייך וישפריץ לעבריך אהבה ומסירות אין סופית , קח לך גולדן רטריור.

אירדיילים, כמו טריירים, הם כלבים מלאי אנרגיה שצריכים המון פעילות, זה נכון עבור אירדייל טרייר ששוקל 40 קילו ולג'ק ראסל  טרייר ששוקל 5 קילו, אבל כמובן הרבה יותר קל לשלוט בג'ק ראסל טרייר כאשר הוא מושך את הרצועה, להגביל כלב של 50 קילו כאשר הוא מחליט שהוא רוצה משהו אחר יכול להיות חתיכת התעמלות, אחד מהאירדיילים שלי כמעט שבר לאבי המבוגר את פרק כף היד כאשר הכלב קפץ בפתאומיות לתוך הרכב, וגרר אותו עימו.
לקאסי יש כמה שמות חיבה שמתארים את העוצמה והחוזק שלה : ישבן-קרנף, טנק, ראש את חפירה

אירדיילים נשארים לעולם גורים, הם ישחקו עד שהזיקנה לא תאפשר להם לעמוד ואף פעם אי אפשר לחזות מה ימשוך את תשומת ליבם, ומה הם ירצו כצעצוע.
קאסי למשל אוהבת לרדוף אחרי אבנים, עד שגיליתי שהיא נוהגת גם לבלוע אותם ונגררתי להוצאה מיותרת של הוצאת האבנים מהקיבה שלה, היא עכשיו משחקת עם גושי עפר, כדורים קאסי? בחייך…! כדורים הם כל כך אתמול! גושי עפר כל כך הרבה יותר טובים! למה? מי יודע? אף אחד חוץ מהאירדייל שלי

אירדיילים אוהבים לישון הפוכים עם הרגליים כלפי מעלה, אני חושבת שזה ב- DNA שלהם לאורך החוט שלו קשור בהמון קשרים, אם אירדייל ישן בתנוחה כאילו יצא מתוך הריסות של תאונת רכבות זה אומר שנוח לו, יש לי חבר שיש לי 3 אירדיילים וכולם ישנים בצורה כזאת, תאונת רכבות מסיבית.

אירדיילים מאוד אינטיליגנטים – לעיתים קרובות יותר מדי חכמים לעצמם (או לך!) אבל זה טוב בשבילי, לאירדיליים יש "מבט של קופי אדם" (זה עוד שם חיבה) כי אתה יכול לראות את הגלגלים מסתובבים בתוך המוח  הערמומי שלהם, אין שם בעיניים שלהם בריכות צלולות בצבע חום של הערצה, רק חישוב שקול, לא שאירדיילים הם רשעים או מתגנבים, לרוב הם לא, למרות שהם יתנו מעצמם את כל מה שהם יכולים – אבל הם כל הזמן חושבים, תמיד, טוב להיות מודע לזה

אוהבים? אהוו כן – אבל בתנאים שלהם, בזמן שלהם, הם יכולים להיות הדבר המתוק ביותר והם יגוננו בחירוף נפש על המשפחות שלהם, אבל מצג של חיבוקים ונשיקות יביא לרוב את המבט של "אוי אלוהים, האם אני צריכה לסבול את זה?" לרוב האירדייל פשוט יקום וילך.
כמו חתול, האירדייל אינו צריך את החיבה שלך, הם יקבלו אותה לפעמים  ללא רצון, אבל תזכור שהם אינם צריכים אותה.

אירדיילים הם שומרים נאמנים ויתפקדו מעולה ככלבי שמירה, לאחר שהכלב מבסס את הטרטוריה שלו הוא יפטרל בה הלוך ושוב ויבריח כל מי שינסה לחדור אליה, קאסי לא רק שומרת על החצר שלנו מנחשים, ציפורים וכלבי ערבות, היא גם מגרשת נצים, אולטרהלייט הליקופטרים ובלון פורח, היא לא אוהבת שמישהו נמצא במרחב האווירי שלה, גם ברקים ורעמים יכולים להחשב כאורחים לא רצויים, היא תרוץ ותנבח נביחות אזהרה לכיוונם כאילו היא נובחת על כלבים משוטטים, אני לא חושבת שיש איזשהו אירדייל שיחשב כטיפוס ביישן…

אירדיילים גודלו כלוכדי חולדות, ואפשר להחשיבם כלוכדי שרצים גדולים, הם בטבעיות מדהימה ירדפו ויהרגו חיות קטנות כמו עכברים, חולדות,חתולים, קיפודים, קאסי פיתחה לה רוטינה שאם היא שומעת גירוד תת קרקעי היא תטה את הראש לצדדים, תנתח את הרעש עד שהיא בטוחה במקורו ובמהירות היא תחפור בור קטן, תתפוס ישר עכבר שמתחבא שם ותוך שניה תבלע אותו – מגעיל, אבל זו העבודה שלה והיא עושה אותה ביעילות.

אפשר ללמד אירדייל לחיות עם חיות אחרות אם הם גדלים ביחד מגיל צעיר מאוד, אני תמיד גידלתי אירדיילים עם חתולים והם מסתדרים נהדר ביחד, אבל, אני לא הייתי מנסה להציג גור חתולים לאירדייל בוגר שלא גדל עם חתולים מההתחלה, האינסטינקט הזה טבוע בתוכם עמוק מאוד ויהיה מאוד קשה לשבור אותו
אם עכשיו אתה חושב "למה בכלל שאני ארצה כלב כזה?" אז כנראה שאירדייל טרייר הוא לא הכלב בשבילך, אם אתה רוצה מסירות נפש, או כלב שירוץ לעד אחרי כדור או מקל, קח לך רטריוור, אם אתה מעוניין בכלב מחמד קטן קח לך פודל ננסי.

אבל, אם אתה מעוניין בכלב שסיכוי גדול שיהיה שווה אלייך, יעמוד צמוד אלייך ויהיה  בן הלוויה הטוב ביותר שידעת מימך – לא בגלל כמה אינסטיקטים שחוקים אלא בגלל שאתה בעל כלב שהוא אלפא מכובד והוא בחר אותך, קח לך אירדייל טרייר, אתה לא תתאכזב
מקור המאמר מתוך דף הפייסבור של  MELISSA BOWERSOCK

One Reply to “אירדייל טרייר – האם אתה מחפש אתגר בחיים”

  1. הכתוב אינו תקף לגבי כל אירדייל טרייר – מרכז תשומת הלב של אירדייל טרייר עבודה הוא לגמרי בן אדם. הכלבה שלי תתעלם מהכל: כלבים, חתולים, אוכל, רעש, וכו' ותהיה ממוקדת בי.
    מסירות נפש מעל כל גזע.
    רטריוור מעולה – כנראה גם מעל כל גזע כיום.
    מתעלמת מרעשים – ביום העצמאות אני הולך איתה לראות זיקוקי דינור.
    אילוף – קל מאוד – חולי אוכל- חולי כדור – הכלבה הראשונה שאילפתי, קל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *